Némileg szentségtörést követünk el évek óta a barátaimmal, amikor Baja főterén, a halászlé fesztiválon sosem bajai halászlét főzünk. Két dolgot azonban mindig tiszteletben tartunk: nem paszírozunk és teszünk bele gyufatésztát. Idén a Jöttszembe stábájval, az én vezényletemmel dalmát halleves rotyogott a bográcsban. Íme egy kis ízelítő, alant pedig a recept:
Hozzávalók 20 személyre:
3 csomag sárgarépa
3 csomag zeller szár
4-5 db édeskömény
3 fej fokhagyma
5-6 közepes fej főző hagyma
3 kg tengeri hal, legalább 3-4 féle
1/2-1 kg halfarok
1 kg paradicsom
2 nagy aranyfácán
2 üveg vörösbor
3 csokor petrezselyem
3 csokoz zellerzöld
1 csokor friss rozmaring
1 csokor friss kakukkfű
1-2 liter halalaplé
só, bors
Olivaolajon üvegesre pirítjuk a hagymákat, a juliennre vágott zölségeket rádobjuk, hagyjuk egy kicsit karamelizálódni. Egy üveg vörösbort ráöntünk, hagyjuk szinte elfőni róla. Ekkor hozzáadjuk a hámozott paradicsom felét, az aranyfácánt, a halalplevet és a halfrakat, a zöldfűszereket, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. (Inkább kevesebbet tegyünk és főzés végefelé még pótoljuk, ha kell). Hagyjuk kb fél óráig rotyogni, amíg halfarok teljesen szét nem fő benne. A maradék vörösbort fokozatosan adagoljuk még hozzá, ízlés szerint. (Az alkohol elfő, gyakorlatilag fűszerkén funkcionál.) Ha a zöldségek megpuhultak, de még enyhén roppanósak a felkockázott tengeri halakat ( tehetünk hozzá tengergyümölcseit, rákot is) és a megmaradt paradicsomot is hozzáadjuk a leveshez. Körülbelül 10 percig rotyogtatjuk, amíg megpuhul az össze hal. Gyufa tésztára merve, friss zellerzölddel megszórva tálaljuk.
A Gizella úton kis kötényben álltak már páran, mikor érkeztem, így bár korábban nem jártam itt, véletlenül se téveszthettem volna el a helyszínt. Többnyire párok választják a főzéstanulás eme kellemes, ám nem túl olcsó módját. Én egy kedves barátommal mentem, aki Ázsiában többfelé járt már. Én viszont amennyire otthonosan mozgok a magyar, olasz és a francia konyhába, annyira idegen terepként kezelem az ázsiait. Wang mester három fogást tanított. Halaromájú sertéscsíkokat, pekingi padlizsánt és szecsuáni tészta levest. Egyszerűen elkészíthető fogások ezek, ahol a lényeg, hogy ismerjük a megfelelő fűszereket, és azt, hogy ezek hogyan reagálnak egymás társaságára. Számomra ezért volt hasznos a kurzus. Mert az, aki otthonosan mozog a konyhában, meg kell hagyni, nem túl sok újat tanul. De programnak remek, és az ételeket is megehetjük a végén, amiket mi főztünk Wang mester útmutatása alapján. Az én sertéscsíkjaimra azt mondta, hogy nágyon fííínom. No de íme egy rövid videó arról hogyan is zajlik egy ilyen este, illetve Wang mester éttermének konyhájáról, amit elképesztő volt látni. Másodpercek alatt készülnek el a fogások, a példamutatóan tiszta konyhában.